Muuseum on hetkel suletud

Oleme avatud
K-P 11:00 – 18:00

Viinistu on ainulaadse atmosfääri ja asukohaga 2002. aastal avatud ainus Eesti avalik erakunstimuuseum. Muuseumi peahoone on ümber ehitatud endise Kirovi-nimelise kalurikolhoosi kalatöötlemistehase külmhoonest. Mahukas ja eripalgeline erakollektsioon annab huvitava ülevaate kunstiajaloost ja võimaluse piiluda ühe konkreetse koguja isiklike eelistuste maailma. Eestis sündinud, kuid 46 aastat Rootsis elanud tuntud poliitik ja ettevõtja Jaan Manitski tuli kodukülla, Viinistule tagasi 1989. Algusaastate 300 teosest on tänaseks saanud juba 1000 ja kollektsioon täieneb pidevalt. 2012. aastal said muuseumi ruumid laienduse arhitektide Emil Urbel ja Ainar Luik projekti näol, mis loob dialoogi ka ümbritseva looduskeskkonnaga.

2020. aastal avati Nordic Baltic Art Center NOBA eestvõtmisel Jaan Manitski kunstikollektsiooni uus väljapanek. Projekti juht Andra Orn, kuraatorid Mary-Ann Talvistu ja Kädi Talvoja ning kujunduse konsultant Tiit Pääsuke. 

Näituse proloogiks on kohaliku baltisakslaste kunstike koolkonna looming, kellele sekundeerivad esimesed eesti rahvusest kunstnikud Amandus Adamson, Johann Köler ja August Weizenberg.

Küllap pole üllatuslik, et sõelale jäänud teemadevalikus on esindatud maastikumaal, akt ja portree, mis on klassikalised maaližanrid, mille eksponeerimisse on värskust toonud aga eri ajastutest pärit teoste julge kõrvutamine.

Eraldi ruum on pühendatud ühe Eesti silmapaistvama graafiku Eduard Wiiralti mitmekesisele loomingule.

Jutustavama sisuga on idülli ja raskete aegade ainestiku vastandus ning mitmeid tõlgendusvõimalusi pakkuv mütoloogia teema, mille puhul väärivad eraldi esile tõstmist teatava religioosse auraga teosed.

Näituse kaasaegse kunsti osas joonistub välja kunstnike soov luua paralleelreaalsusi fantaasiamaastike näol, kuid selle kõrvalt ei puudu ka selge sotsiaalkriitiline positsioon, millesse sageli segatud paras annus irooniat. 

Külasta meid

Lahtiolekuajad

Talveperiood (november – märts)
K – P kell 11:00-18:00

Suveperiood (aprill-oktoober)
Iga päev
E – P kell 11:00-18:00

Piletid

Täispilet:  5€
Sooduspilet*: 3€
Perepilet: 12€
Aastapilet: 25€

*õpilane, tudeng, pensionär

Giidtuuriks ja grupibroneeringuteks kirjuta
info@viinistuartharbour.com

Pildid: Rahvusarhiiv, Rannarahva Muuseum (AIS)